• 0 543 578 29 29

PROFESYONEL İMAJ VE ALGI YÖNETİMİNİN ÖNEMİ

  • 20.11.2019

İmaj, kişi ya da kurumun diğerleri üzerinde bıraktığı izlenimdir. İmaj ve algı yönetimi, gerek özel hayatımızda gerek iş hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Nasıl biri olduğumuz hakkında çevremizde bıraktığımız ipuçlarıdır. Bakışlarımızdan duruşumuza diksiyonumuzdan beden dilimize kadar pek çok detayı barındırır. Bu detaylar kişisel imaj ve markamızı oluşturma konusunda belirleyicidir. Etkili bir imaj, insanlarla olan iletişimimizde belirleyici rol oynar. Yeni bir ortama girdiğimizde, yeni insanlar tanıdığımızda ya da iş görüşmesine gittiğimizde insanların aklında imajımıza göre yer ediniriz. 

Kişisel İmaj Nedir, Nasıl Oluşur?

Kişisel imaj, insanlar ve toplum tarafından algılanma biçiminizdir. Nasıl algılanıyorsak öyle biliniriz. İlk kez karşılaştığınız bir insanın sizin hakkınızda fikir edinmesi yaklaşık ilk 10 saniye içerisinde gerçekleşir. Kişisel ya da profesyonel imaj ve algı yönetimi oluşumunda pek çok etken vardır. Konuşmanız, giyiminiz, duruşunuz, görgü ve nezaket kurallarına duyarlılığınız bunlardan bazılarıdır. Kişisel marka değerinizin olması, sizi iş ve sosyal hayatta ön plana taşımada önemli bir etkendir. Olumlu bir kişisel imaj, kendinize olan özgüveninizi yükseltir ve kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olur. 

Kişisel imaj, üç unsurun birleşimidir. 

Öz İmaj: Kendinizi içerden nasıl gördüğünüz ile ilgilidir. Kendi giyiminiz, konuşmanız, duygu ve istekleriniz ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Kendinizi bu konularda kişisel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Algılanan İmaj: Toplumun sizi nasıl algıladığı ve düşündüğü ile ilgili olan imaj. Konuşmanız, giyiminiz, isteklerinizin toplumda nasıl karşılık bulduğu ile ilgili. 

İstenilen İmaj: Kendinizi nasıl görmek ve başkalarına nasıl görünmek istediğinizdir. 

Profesyonel hayatta sağlıklı ve başarılı iletişim kurabilmek için insanlarda bırakacağımız izlenim önemlidir. İş ve özel hayatta başarıyı getiren en önemli noktalardan biri, insanların bizi nasıl algıladığı ile ilgilidir. Daha da önemlisi algılanan imajımız ve öz imajımız arasındaki uyumdur. Arada tutarsızlık ya da büyük fark olması imajımız hakkında probleme işaret eder. Olduğumuz kişi ve göründüğümüz kişi arasındaki farkları ortadan kaldırmak son derece önem teşkil eder. 

 

WhatsApp Destek